Při nákupu nad 500 Kč Zásilkovna a Balíkovna - doprava ZDARMA. PPL výdejní místa pouze za 29 Kč!

ALERGIE NA NEHTOVOU KOSMETIKU

Upravené a krásné nehty chce mít každá z nás. Cítit se dobře, znamená vypadat dobře. A proto, že ruce jsou vizitkou každé ženy, úprava nehtů je základ. Co ale dělat, když po aplikaci gelu nebo gel laku kůžička zčervená, nehty začnou brnět, prsty otékat a začnou se tvořit puchýřky?

Jestliže nepatříte do této skupiny, jste šťastné ženy. Je ale malé procento (zatím) žen, které tyto problémy trápí. Čím dál více se objevují nežádoucí reakce na nehtovou kosmetiku. Může to být způsobeno nekvalitními výrobky, ale pozor, i kvalitní produkty mohou alergickou reakci vyvolat. Může to být způsobeno mnoha jinými faktory. Oslabená imunita, stres, nemoc, působení léků, špatná životospráva nebo čím dál horší životní prostředí. To vše může vyvolat alergie nebo dát podnět k alergickým reakcím, které jste doposud neměla.

Co je to alergie?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Proč alergie vzniká?

Alergie většinou nevznikne ze dne na den. Od prvních příznaků až do okamžiku, kdy je stanovena diagnóza, často uplyne i několik let. U alergií hraje zřejmě významnou roli genetická predispozice. Pravděpodobnost onemocnění alergií je zřetelně vyšší u dětí, jejichž rodiče jsou alergici. Vývoj naší civilizace patrně rovněž přispívá podstatným dílem k narůstajícímu výskytu alergií v západních zemích. V důsledku stále "sterilnějšího" životního prostředí v průmyslových zemích je imunitní systém dětí čím dál méně vystavován potřebným podnětům, a tak je méně "trénován". 

Alergická reakce časného typu

Alergická reakce časného typu neboli imunopatologická reakce I. typu je nejčastěji se vyskytujícím typem alergie. Přemrštěná reakce imunitního systému se dostaví prakticky ihned po kontaktu s alergenem – během několika sekund až minut. První kontakt s látkou vyvolávající alergii probíhá bez příznaků. U alergické reakce časného typu se vytvářejí tzv. protilátky třídy IgE a rozbíhá se řetězová reakce. Imunopatologickou reakci I. typu mohou kromě jiného vyvolat některé pyly, léky, srst domácích zvířat, potraviny nebo hmyzí jedy. Během tohoto typu alergické reakce se do krevního oběhu uvolňuje histamin – látka, která vyvolává typické projevy alergie, např. svědění, zarudnutí kůže nebo kožní vyrážku, kýchání, otoky tkání nebo trávicí potíže. V nejhorším případě může nastat anafylaktický šok, kdy dochází k tak výraznému poklesu krevního tlaku, že to postiženého člověka ohrožuje na životě.

A právě alergie časného typu se vyskytuje i v nehtařském světě. Většinou se první příznaky dostaví ihned po aplikaci nebo dokonce už během aplikace, neboli při prvním kontaktu s alergenem. Začíná to brněním, svěděním, zarudnutím. Může se ale stát, že se příznaky alergie dostaví až za několik hodin nebo dokonce dní. 

obrazek-text-7143-1200-max  e56d4df27ec74c725226898dd2671167

Tyto příznaky rozhodně není dobré podceňovat a hrát si na hrdinku, ale naopak je potřeba okamžitě jednat. Poslouchejte a vnímejte své tělo. Jestliže už při aplikaci není něco v pořádku, raději materiál ihned sundejte. Dostaví-li se rekce později, neváhejte a buď si materiál z nehtů odstraňte sama nebo ihned navštivte salon a nechte si to odstranit šetrně a odborně. Rozhodně nečekejte jestli to přejde. Můžete si zadělat na velké a nepříjemné problémy.

 e45852bba26dbf4c5df5a053b83e82f4 allergies-to-gel-polishes-causes_4 allergy-to-gel-lacquer_1

 

Co dělat, když už problém nastane?

Jak už jsme radili, v první řadě okamžitě se zbavit materiálu, po kterém reakce nastala. Reakce může nastat po kterékoliv složce použitého materiálu. 

Po té nechat náš imunitní systém pracovat. Jestliže problémy přetrvávají a reakce neodeznívá, tak neprodleně navštívit odborníka. Po dobu, kdy máte na nehtech nebo kůži nestandartní faktory, v žádném případě na nehty nic neaplikujte. Až po úplném odeznění příznaků se můžete opatrně začít pídit po tom, co to způsobilo a obloukem se tomu vyhýbat. 

 

HEMA neboli 2-hydroxyethyl methacrylate

O této chemické složce se ví velmi málo, ale zrovna ona je největší alergen v nehtové kosmetice.

Gely a Gel laky všeobecně se skládají z akrylových monomerů a oligomerů, které se spojují, když jsou umístěny pod UV světlem. Tento proces se nazývá vytvrzování. A jedním z nejpoužívanějších monomerů je HEMA neboli 2-Hydroxyethylmethakrylát. Je tomu tak od prvopočátku, kdy gel laky spatřily světlo světa, neboť právě tenhle monomer pomáhá zlepšovat přilnavost a viskozitu gel laků.

Bohužel právě HEMA může způsobit nežádoucí kožní reakce, neboť patří k velkým alergenům. Při styku s pokožkou se alergickým jedincům mohou objevit puchýřky, zarudnutí kůže, svědění, popraskání a odlupování kůže.

HEMA má velmi malou velikost molekul a dobře se rozpouští ve vodě. Díky tomu má schopnost proniknout hluboko do pokožky a napáchat malé, ale bohužel i velké škody. Proto jedinci, jenž mají sklony k alergiím (ať už dědičné nebo získané), by měli velmi rozmýšlet nad přípravky, které používají.

stažený soubor_1

Používání HEMA je v kosmetickém průmyslu zakázána ve výrobcích, které přicházejí do styku s pokožkou. Je povolen pouze v nehtové kosmetice a od 1.10.2021 je Evropskou unií vydané nařízení, že produkty s obsahem HEMA musí být řádně označeny a jsou určeny jen pro profesionální použití.

HEMA ovšem nemusí být jediný alergen v přípravcích na nehty. Proto i přípravky, které HEMA neobsahují mohou alergickou reakci vyvolat. Existují i produkty s velmi nízkým obsahem HEMA, což ovšem neznamená, že nemusí způsobit reakci a velmi citliví jedinci můžou mít i tak problém. 

 

Máte alergii, ale chcete mít krásné a upravené nehty?

Dnes už to není nemožné. Světoví výrobci nehtové kosmetiky jsou si dobře vědomi problému, který způsobuje vliv chemikálií na lidský organismus a vyvíjí nové a jiné možnosti. Méně toxické, méně škodlivé, méně chemické. A první vlaštovky už jsou zde.

ENII NAILS nabízí gel lakovou řadu zcela bez HEMA. Nová řada Ceramic za použití Hard Base je vyrobena na zcela jiném principu vytvrzení a není tedy k polymerizaci potřeba monomer HEMA. Což z gel laků Ceramic činí hotový poklad pro ženy, kterým se alergická reakce objevila. Dokonce ani prodloužení nehtů nemusí být tabu, neboť Poly gel Ceramic taktéž tento alergen neobsahuje. Navíc tenhle koncept neobsahuje 22 nejtoxičtějších látek. Co víc svým nehtům dát? Více se dočtete v samostatném článku ZDE.

Je ovšem potřeba, dávat si pozor i na podpůrné tekutiny. Náš bestseller Superstick, což je mimochodem super přilnavač, tak HEMA obsahuje. Jestliže jste v minulosti měla nějakou nepříjemnou zkušenost s reakcí na nehtovou kosmetiku, tak je ideální čas vyzkoušet naši novou řadu CERAMIC.

NO HEMA GEL LAK SYSTEM

Nail Prep + Hard Base Ceramic + Gel lac Ceramic + Dry top 

NO HEMA POLY GEL SYSTEM

Nail Prep + Hard Base Ceramic + Poly gel Ceramic + (Gel lac Ceramic) + Dry top

 

Před nákupem však doporučujeme konzultaci, aby jste měla jistotu.

 

Mějte na paměti, že krásné nehty jsou především zdravé nehty. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.