❤️ Zadejte kód MDZ40 a získáte slevu 40% na všechny Lux Lak! Gumové báze v akční slevě 15%

BAREVNÁ TYPOLOGIE

Každá z nás disponuje určitými charakteristickými rysy a poznávacím znamením. Máme různou barvu vlasů, barvu očí a tón pleti. Jestliže si naše přednosti a odlišnosti budeme uvědomovat, budeme znát jaký jsme typ. Pak správnou volbou líčení, barevnou škálou pro oblečení a doplňků dosáhneme té správné harmonie, která podtrhne naši přirozenou krásu. K tomu, abychom poznali jaký jsme typ a jak se vyvarovat chybám a špatnému dojmu nám poslouží tzv. barevná typologie.

Existují barvy, které dají vyniknout vaší osobnosti, nebo ji naopak zcela potlačí.

Postačí jednoduchý test: Pokud vás na jedinci upoutá jeho oblečení a nikoliv jeho obličej, došlo v tomto případě k potlačení osobnosti. U správně použitých barev si naopak zapamatujete, že jedinec měl výrazné oči, husté vlasy a působil velmi příjemně.

 

Nejprve trochu teorie

Když se na něco podíváte, jako první vaše podvědomí zaznamená barvy. A už jen samotný barevný vjem stačí k tomu, abyste si na to, co vidíte, udělali názor - líbí / nelíbí, budu tomu věnovat pozornost / budu to ignorovat, a tak vůbec. Proto si myslím, že by každá cesta za vlastním stylem měla začít barvami. Díky barevné typologii zjistíte, jak pro vás ty které barvy fungují, naučíte se, jak s barvami pracovat a jak je kombinovat

Všechny barvy, které jsou vedle nebo blízko sebe, se vzájemně ovlivňují. (Nejmíň ostatní barvy mění neutrální šedá, proto je vhodná jako pozadí.) Stejná barva může na různém pozadí vypadat pokaždé jinak. A právě proto i vy můžete v jednom tričku nebo košili vypadat úplně skvěle a sotva se převlečete, už vám chtějí volat záchranku. Některé barvy s vámi prostě ladí a jiné zas až tak moc ne.

Typologie ale není jenom o tom, najít ty nejlepší barvy, důležité je taky naučit se s nimi pracovat. Vědět, kolik které barvy použít a jak je vzájemně skombinovat, abychom dosáhli kýženého výsledku.

Barva se dá popsat různými způsoby, typologie Sci\ART ji popisuje, stejně jako některé grafické programy, třemi veličinami - tónem, sytostí a světlostí. Pro výsledný dojem nejsou důležité jenom samotné barvy, ale i to, kolik které z nich použijete a jaký bude celkový barevný kontrast.

BAREVNÝ ODSTÍN

colors-01

Odstín barvy je určen vlnovou délkou dominantního světla, které je v barvě zastoupeno. Pro naše účely určujeme odstín slovním popisem, jako třeba červená, zelená, další si doplňte podle libosti a pak je pro nás ještě důležité rozlišit, jestli je daný odstín studený – je v něm zastoupeno víc modré nebo zelené barvy anebo naopak teplý – obsahuje víc červené nebo žluté barvy.

SYTOST

colors-02

Sytost, chroma, čistota anebo chete-li síla barvy, je určena tím, kolik daná barva obsahuje základního pigmentu. Čím víc ho je, tím je barva čistší (intenzivnější, zářivější) a naopak, čím je ho míň, tím je tlumenější (jemnější).

SVĚTLOST

colors-03

Světlost, nebo také jas, určuje množství světla, které daná barva odrazí. Tmavé barvy větší část světla pohltí a přemění na teplo, světlé barvy naopak světlo odráží. (Ano, tmavé oblečení do zimy a světlé v létě má svoji logiku.)

KONTRAST

colors-05

Barevný kontrast je výsledkem vzájemného působení dvou a více barev. Vyšší kontrast představuje větší energii, naopak nižší kontrast působí klidněji a víc vyrovnaně. Některé barevné typy jsou už od podstaty kontrastnější než jiné, ale v rámci všech typů se dá s kontrastem velmi dobře pracovat.

 

PSYCHOLOGIE BAREV

Řekneme si něco o barvách, co o nás prozrazují, jak je vnímáme a jak je na nás vnímají druzí. Barva může ovlivnit naši náladu, dobít energií nebo naopak naši náladu a pocity spíše zhoršit.

Bílá - Bílá barva značí čistotu, harmonii a svěžest

bíláBílá barva sluší prakticky každé ženě, proto ji každá z nás zařadila do svého šatníku. Slouží skvěle jako doplněk nebo jako kontrast k jiné barvě. Bílá má mnoho odstínů a kdo se bojí čistě zářivé může sáhnout třeba po smetanové nebo slonové kosti. Je ideální do horkých letních dní pro její schopnost odrážet světlo. Dá se kombinovat se všemi barvami.

Modrá - Modrá je barva logiky, moře a probouzející naši mysl

modráModrá barva vyjadřuje důvěru, mír a pohodu. Cítíme se v ní bezpečně. Je jednou z nejprodávanějších barev jak u žen, tak u mužů. Modř je rovněž spojena s rukou zákona, s autoritou. Střední odstíny modré skvěle doplní šatníky po celý rok. Pastelové odstíny jsou vhodné pro slavnostnější chvíle a pro podpoření ženskosti.

Růžová - Růžová je barva ženskosti, empatie a něžnosti.

růžováKaždá žena by měla mít v šatníku alespoň jeden kousek v této barvě, ať už v podobě doplňku nebo spodního prádla. Růžová barva může působit autoritativně, dáte-li ji třeba pod tmavý kostýmek. Ne každá se může cítit dobře v pudrové nebo tmavé verzi této barvy, naštěstí ale existuje v mnoha tónech například losová nebo meruňková. Určitě není vhodná jako celooutfitová barva. Lichotí naší pleti.

Fialová - Fialová barva je barva citlivosti a kreativity

fiaalováSkupina fialových odstínů je od levandulové až po švestkově fialovou. Fialová není barvou, která by na lidi působila komfortně. Je to ale také barva duchovna a meditace. Světlejší odstíny jako lila nebo jemná fialková podporují relaxaci. Zkuste ji zařadit do svého šatníku alespoň v podobě doplňku a budete mile překvapeni.

Červená - Červená je barva energie, je základní barva spektra. 

červenáČervená je barva lásky, ale taky hněvu. Paleta odstínů je obrovská, od malinové, přes rajčatovou po bordó. Důležitý je zde podtón. Teplý nažloutlý a studený namodralý. Je to barva, která přináší rozruch, stimuluje smysly. Postrádáte-li energii, zahalte se do červené. Skvěle funguje kombinace rtěnky, laku na nehty třeba se sukní.

Zelená - Zelená je barva přírody. Barva klidu a útěchy

zelenáZelená barva dodá vašemu šatníku o něco jiný rozměr. Má mnoho odstínů a je vhodná na jakýkoliv kousek oblečení. V případě této barvy je třeba se zaměřit na podtón a nosit teplé odstíny jako je mechová nebo barva jablíčka či naopak nosit studené jako je mořská zelená nebo barva jedle.

Černá - Černá dokáže vytvořit atmosféru autority, ale i elegance

černáOblékat se do černé je jednoduché, bezpečné, ale bez fantazie. Je ideální ji vždy oživit nějakou barvou. Černou nikdy nic nepokazíte, ale nic se nemá přehánět. Jde kombinovat s každou barvou.

Hnědá - Hnědá je výborná barva pro chvíle odpočinku.

hnědáHnědá má mnoho podob. čokoládovou, kávovou, mahagonovou ale i zlatou. Působí přátelsky, ale i seriózně. Je to vynikající alternativa pro teplé typy. Hnědá ovšem sama o sobě je celkem nudná je tedy vhodné ji kombinovat.

Béžová - Béžová barva výborně nahradí černou a hnědou v létě.

béžováVšechny tóny béžové působí vlídně a přátelsky. Jsou vhodné pro všechny, kteří pracují s lidmi.

Žlutá - Žlutá je symbolem moudrosti a vysoké inteligence

žlutáJe nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů.

BARVA JE VĚDA

Barva je z fyzikálního hlediska určena vlnovou délkou světla vyzařovaného světelným zdrojem nebo odraženého od povrchu tělesa. Lidské oko je schopné zachytit vlnění v rozmezí zhruba 380 až 750 nm – jedná se o takzvanou viditelnou část spektra – přičemž lidské oko se nejméně namáhá při sledování záření vlnové délky 555 nm, které odpovídá zelené barvě. Proto si oči nejlépe odpočinou v přírodě.

 

 Barevná typologie - vědecky pojatá móda - se dělí na 4 základní typy.

Rozdělení vychází z přírody a určují se podle ročních období JARNÍ - LETNÍ - PODZIMNÍ - ZIMNÍ. Rozdělení barev do čtyřech ročních období nesouvisí s tím, jaké je v tu kterou dobu počasí, je-li teplo nebo chladno, ale jaké je barevné ladění přírody v tom daném období. Jaký barevný obraz příroda vytváří! Krom těchto čtyř základních typů, existují ještě tři podtypy každého z nich. Hlavním úskalím čtyř typové typologie byl předpoklad, že u každého se dá jednoznačně určit, jestli jsou pro něj lepší teplé nebo studené barvy. Bohužel ale i tady funguje matematická pravděpodobnost a většina lidí (zhruba 2/3) je, co se týče teploty barev, někde mezi těmihle dvěma krajními hodnotami. Takže čtyři typy opravdu nestačí. Proto přibylo ještě dalších osm tónově neutrálních typů, pro které je důležitější jiná charakteristika než teplota barvy - sytost nebo jas.

Rozpoznání a pochopení, ke kterému barevnému typu vlastně patříme, usnadní volbu barevného ladění šatníku i líčení. K určení typu slouží právě tzv. barevná typologie.

Zjišťování barevného typu je nejvhodnější za osvětlení denním světlem. Pozadí by mělo být šedé, neboť šedá nejméně ovlivňuje ostatní barvy. Vlasy by měly být stažené, aby příliš nezkreslovaly celkový dojem, pleť čistá, nenalíčená. K určení barevného typu se používá tzv. šátkový test, dobře však mohou posloužit i papíry větší velikosti v barvách teplé – do žluta, žluto-lososové a světle růžové až namodrale růžové, které přiložíme k pleti a hodnotíme efekt, jakým se změní působení celkového výrazu.

Jarnímu a podzimnímu typu lichotí barvy teplé, tedy žlutavá, žlutavě lososová, vedle kterých se pleť a výraz rozzáří, působí zdravě a svěže. Naopak vedle namodralé růžové působí pleť a celkový výraz unaveně, povadle, nevýrazně.

Pleť letního a zimního typu působí vedle namodralých barev přirozeně a jasně, studené odstíny však zvýrazní unavenost pleti, zdůrazní kruhy pod očima apod. 

ČESKY

 

JARNÍ TYP

Žena jarního typu má světlou pleť, která má vždy žlutavý nebo zlatavý základní tón. Pokud jarní typ nosí ty správné teplé barvy, dostane pleť broskvově růžové či zlato-béžové zabarvení nebo barvu světlé slonoviny. Některé ženy se mohou pyšnit průsvitnou, čisťounkou broskvovou pletí, jiné mají veselé zlatavé pihy. Často mají také růžové tváře. Vlasy ženy jarního typu bývají zlatavě plavé, plavé jako len, medové, červenavě plavé nebo zlatohnědé, často s měděným nádechem. Oči jsou světlé: zelené, modré, ny jarního typu tyrkysové, jantarové, zlatohnědé, často se zlatými flíčky na duhovce. Některé ženy mají oči světlé a čiré jako sklo.

K teplému zlatavému tónu pleti se dobře hodí světlé jemné barvy jara stejně jako všechny barvy se zlatavým základem: slonová kost, medová, jemná světlá zeleň, meruňková, broskvová, fialkově modrá, ale také sytá korálová červeň nebo chrpově modrá. Černé a bílé by se žena jarního typu měla vyhýbat, stejně jako všech studených barev, v nichž působí bledě a unaveně.

zářivé jarom   pravé jarom  světlé jarom

LETNÍ TYP

Barvy léta jsou chladné, měkké, jakoby zapudrované, ztlumené. A tak jsou k letnímu typu přiřazovány ženy, jejichž pleť má jemně namodralý,
chladný podtón. Pleť ženy letního typu je většinou velmi světlá, růžovo-béžová nebo žlutavě béžová, na tvářích jemně růžová, případně pokropená pihami. Tento typ se snadno opaluje a pleť pak získá oříškově hnědé zbarvení. Nenalíčená však "letní" žena působí většinou bezbarvě.
Vlasy letního typu žen jsou popelavě plavé. V dětství často bývají téměř bílé a teprve později ztmavnou a dostanou popelavou barvu, ať už světlejší, nebo tmavší. Může se z toho vyklubat i ona klasická myší hnědá. Na slunci vlasy opět výrazně vyšisují. Některé ženy tohoto typu
mívají vlasy středně až tmavě hnědé, dokonce i s narezlým podtónem.
Oči bývají převážně modré až šedomodré, zelené až šedozelené, často s šedým prstencem kolem zorničky. Duhovka je spíše zakalená než čirá a průsvitná jako u jarního typu. Bývají na ní hnědé nebo bílé tečky, především u šedých, šedohnědých a oříškově hnědých očí.

Ženě letního typu sluší všechny chladné, pudrové barvy s modrým podtónem: namodralá růžová, chladná nebeská modř, vínově červená, modrozelená, pastelová zeleň nebo bílá barva přírodní vlny. "Letní" žena by si měla odříct čistě bílou, černou a nažloutlé hnědé tóny. Může klidně nosit syté barvy, avšak měla by dbát na to, aby byly pečlivě sladěné.

světlé létom   pravé létom  jemné létom

PODZIMNÍ TYP

Podzim je časem teplých, zemitých tónů. Mezi všemi barvami převládají jasné, intenzivní žluté a červené tóny. Zlatavé zemité tóny jsou určující i pro typ, jenž nese označení podzimní. Studené barvy a kontrasty tomuto typu nesvědčí; vypadá v nich bledě a unaveně. Pleť ženy podzimního typu je teplá se světlým, zlatavým podtónem. Její zbarvení sahá od barvy světlé nebo růžové slonoviny přes zlato-béžovou k bronzové, často postříkané zlatohnědými nebo narezlými pihami. Na rozdíl od žen jarního typu nemívají "podzimní" ženy růžové tváře. Jsou spíše bledé a potřebují výraznější růž, která obličej oživí. Opalují se pomalu a snadno dostanou úžeh. Podzimní typ má většinou rezavé nebo přinejmenším narezle se lesknoucí vlasy. Zastoupeny jsou všechny odstíny od kaštanové přes měděnou a červeně plavou po mrkvově červenou. Do podzimní palety odstínů vlasů patří i tmavá zlatavě plavá nebo tmavohnědá. Stejně jako vlasy mají většinou i oči teplou barvu. Mohou být zlatohnědé, tmavohnědé, oříškově hnědé nebo jantarové. U žen tohoto typu se vyskytují i zelené oči čiré jako sklo, dále oči bleděmodré, tyrkysové, modré nebo olivově zelené "kočičí" oči.

Ženu podzimního typu staví do toho nejlepšího světla všechny zemité a zlaté tóny. Měla by dát přednost smetanově bílé před sněhobílou. Teplá meruňková nebo oranžově červená dají plně vyniknout její broskvové pleti. Dalšími vhodnými barvami jsou pro ni lahvově zelená, petrolejová, rezavá nebo kukuřičná žluť. Vyvarovat by se naopak měla barev s modrým nádechem, studené světle růžové a všech křiklavých tónů.

jemný podzimm  pravý podzimm  tmavý podzimm (1)

ZIMNÍ TYP

Klasická "zimní" žena je Sněhurka: pleť bílá jako sníh, rty červené jako krev a vlasy černé jako ebenové dřevo. Pleť zimního typu má vždy modravý podtón. Obličej proto působí trochu jako z porcelánu, je chladný a spíše bledý. Jinak barva pleti kolísá mezi jasně bílou, bledě žlutavou a světle olivovou. Tváře jsou jakoby průsvitné, bez růžového nádechu, někdy se objevují šedohnědé pihy. Zimní typ se nikdy pořádně neopálí. Sluníčko kůži dodá maximálně lehké tónování. Ženy zimního typu mají většinou tmavé vlasy, to znamená černé, černohnědé s červeným podtónem, tmavohnědé s popelavým nádechem. Typické pro tento typ je, že brzy šediví. Vlasy pak mají krásnou stříbrnou nebo bílou barvu. Oči má tento typ jasně modré, tmavozelené, černohnědé, oříškově hnědé nebo šedé. Typický je šedý prstenec kolem duhovky.

Barvami zimy jsou proto chladné, jasné tóny, jako ledově modrá, ledově růžová, stříbřitě šedá. Pouze zimní typ si může dovolit nosit černou a sněhobílou, stejně "čisté" barvy, jako je sytá modř, jasná červeň, jedlová zeleň, citronová žluť. K pleti mu jdou také kontrasty: černá/červená, bílá/světle růžová, modrá/tmavorůžová, smaragdově zelená/rubínově červená. Oranžová a modré tóny se žlutým nádechem do zimní palety nepatří.

tmavá zimam  pravá zimam  zářivá zimam

Zdá se vám to příliš složité?

Tak si to trošku zjednodušíme...

My lidé jsme byli přírodou vytvořeni k určitému barevnému obrazu. K dokonalému obrazu! Vše na nás ladí – barva vlasů, barva kůže po celém těle, barva rtů, očí, nehtů .. Jsme stejně dokonalí jako každý jiný přírodní druh. Stejně dokonalí jako úžasná černobílá zebra, ohnivě rezavá liška, noblesně zlatavý páv, či jako půvabné květiny, jako žlutohnědé slunečnice, jiskřivě modré chrpy, sametově purpurové růže …
Problém nastává až v okamžiku, kdy do téhle dokonalé souhry, do sladěného obrazu našeho těla, začneme mísit barvy dle vlastního uvážení a vkusu, dle dobře míněných rad kamarádek či módní poradny v časopise a to tím, že se začneme líčit, barvit si vlasy a oblékat se.

PAMATUJTE!

Vaše nejlepší podoba je ta, kterou vám dala příroda! Jste stejně dokonalá jako právě ta zebra, jako slunečnice, růže. Přebarvovat se a nerespektovat barvy, které mi byly dány do vínku, je nerovný a marný boj proti přírodě. Našim jediným cílem by mělo být pouze to – s respektem a pokorou hledat právě těch pár barev, které by nám dala příroda, kdybychom se bývali narodili oblečení! A to je celé tajemství.

Stačí si rozdělit barvy na teplé a studené. Jaro a podzim jsou barvy teplé. Léto a zima jsou studené. Pochopení barev přichází skrze vnímání a cit, ne skrze vzorníky, definice a kategorie! Typologie by nás měly nasměrovat, ale ne omezovat. Typologie by měly pomáhat a ne strkat do šuplíků. Naše osobnost je nadřazená všem pravidlům. Po světě totiž neběhají škatulky, po zemi běhají miliardy originálů.

Buďte sami sebou

Když chcete vypadat úplně nejlíp, musíte se hlavně dobře cítit.

Jestliže jste se dočetly, milé dámy, až sem, tak možná už máte představu o tom, jaký jste typ a tím pádem jaké barvy jsou vám souzené a jakých se naopak vyvarovat. V příštím článku se dočtete, jak jednotlivé barvy používat a jak je kombinovat v našem krásném oboru - nehtové kosmetice.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.