💅 Vaše oblíbené stavební gely v lahvičce v 15% akci! Do 6.5. doprava zdarma při nákupu nad 500Kč - Balíkovna, Zásilkovna.

DIAGNOSTIKA NEHTU

Při příchodu do nehtového salonu by nehtová technoložka měla jako první provést diagnostiku nehtu. Měla by zjistit stav vašich nehtů a určit, zda je vhodné na ně aplikovat nehtovou modeláž nebo raději nejdříve zahájit léčbu. 

Ono totiž nestandartní faktory (křehké, lámavé, slabý, poškozený, suchý nebo naopak hodně se mastící) mohou mít vliv na přilnavost materiálu a nemusí vše držet, tak jak by mělo.

Diagnostika nehtu

O nehty by jsme se ale měli zajímat i když se nechystáme navštívit žádný salon. 

Co je to nehet, nehtová ploténka, jeho složení, to vše už jsme si psali. V tomto článku se podíváme na trochu hlubší problematiku, kterou nám nehet může prozradit.

Nehty jsou zrcadlem našeho zdraví a dají se z nich snadno rozpoznat nemoci a problémy, které nás trápí, ale i ty, o kterých nemusíme mít ani tušení.

Nehty jsou rohovinové ploténky chránící poslední články prstů z hřbetní strany a také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Tento způsob diagnózy používá už tisíce let tradiční starobylá čínská medicína.

Normální nehet je o něco delší než kratší, je růžově zbarven a u jeho kořene se nachází bílá hmota ve tvaru jakéhosi půlměsíčku, která činí jednu sedminu až osminu délky nehtu. Nehty ruky rostou rychlostí asi jeden milimetr za týden, nehty nohou jsou silnější a rostou pomaleji.

normální nehet

 

O vašem zdraví vypovídá vzhled, zabarvení i struktura nehtů - samozřejmě pokud nejde o následek nějakého mechanického poškození. Bílé flíčky, hrbolky nebo roztřepené konce mohou signalizovat, že se v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty ukáží na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina!

Obecně platí, že:

  • čím menší a kratší nehty, tím víc tíhne jejich majitel k srdečním poruchám
  • čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí
  • lámavé nehty také napovídají na některou z nemocí štítné žlázy

Změny na nehtech mohou znamenat mnoho různých věcí, ale někdy také nemusí znamenat vůbec nic. Jediným důvodem k urychlenému řešení je černý pruh v rohovině nehtu, což může být signál opravdu nebezpečného nádoru. Pokud nejde o následek úrazu (tzv. štěnice), okamžitě zpozorněte. Tyto tmavé či přímo černé pruhy v nehtu způsobuje melanom, nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. 

černý pruh na nehtu  tmavé linky

Nemoci podle struktury nehtů

Tvary nehtových plotének mohou být buď vrozené, či být projevem nemocí kožních nebo i těch celkových. Jednoznačná příčina se však hledá velmi těžce - například změna tak typická, jako je lžičkovitý až miskovitý vzhled nehtu, se může vyskytovat při chudokrevnosti - nedostatku železa, ale může být i vrozená.

lžičkovitý tvar

Vertikální pruhy na nehtech jsou docela běžným jevem s přibývajícími léty. Jak stárneme, přeměna buněk – proces, ve kterém se vytvářejí nové kožní buňky a nahrazují mrtvé buňky – se zpomaluje. To může ovlivnit hladkost našich nehtů.

Všímejte si dalších příznaků: jako je úzkost, úbytek hmotnosti, otoky nohou nebo nadměrné močení, mohou být totiž spojeny s anémií – nedostatkem železa . Pokud máte podezření, že nedostatek železa může být tímto problémem, navštivte svého lékaře, aby provedl krevní testy.

Podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Pokud je povrch nehtů hrubý nebo hrbolatý, může se jednat o první známky psoriázy (lupénky) nebo revmatické artritidy. Právě psoriáza obvykle začíná na nehtech.

čáry  zvlněné-nehty

 

Co prozradí barva nehtů?

Příliš bledé nehty jsou obvykle pouze znakem stárnutí. Způsobuje je také špatná výživa nebo dokonce podvýživa, která se v současné době opět stává velmi běžným problémem. Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je anemie (chudokrevnost), srdeční nedostatečnost, cukrovka, případně některá jaterní onemocnění

Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte se raději vyšetřit na játra - přesněji řečeno na některý z druhů žloutenky. Nerovnosti a hrbolky bývají dalšími příznaky problémů s játry.

Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů bývá mykóza (plíseň). Při zhoršení bývá zasaženo i nehtové lůžko, a nehet pak vyrůstá poškozený - snadno se třepí a láme. Podobně se však projevuje i již zmíněná lupénka. V určitých případech je možné počítat rovněž s onemocněním štítné žlázySledujte i další příznaky: pokud jsou nehty nejen žluté, ale také se ztlušťují, pravděpodobně se díváte na akutní infekci nehtů. Zahušťování nehtové destičky, zvedání nehtové destičky z nehtového lůžka a žloutnutí, jsou časné příznaky plísňové infekce. Pokud je žloutnutí nehtů způsobeno plísní, lékař vám předepíše perorální antimykotika nebo speciální lak na nehty či krém.

Tmavé nehty s namodralým odstínem - stejně jako konečky prstů na všech končetinách - upozorňují, že vás organismus se potýká s nedostatkem kyslíku. Může se jednat o nepříjemná plicní onemocnění. Může se buď jednat o důsledek těžké infekce, jako je například zápal plic, nebo ještě vážnějších plicních onemocnění, například CHOPN.

Bílé nehtyPokud zaznamenáte, že jsou vaše nehty bílé, můžete trpět těžkou anémií. Ta vzniká nedostatkem železa nebo i vnitřním krvácením. Podle studií se těžká anémie projeví obvykle i zhoršením kognitivních funkcí.

Bílé-nehty

Žluté nehtyŽluté nehty mohou znamenat, že máte plísňovou infekci, jako je zánět nehtového lůžka způsobený kandidózou. Pokud se žluté nehty neléčí, mohou se začít drolit a rozpadat, stejně tak jako nehtové lůžko. Žluté nehty mohou být také jedním z příznaků nemocné štítné žlázy, otoků nebo chronického kašle.

žluté-nehty

Bledé nehtyBledé nehty mohou signalizovat, že trpíte podvýživou nebo začínajících chronickým srdečním selháním. Bledé mohou být také z důvodu nedostatečného prokrvení do této oblasti. Tento nedostatek prokrvení může znamenat také, že máte cukrovku. Podle mnohých doktorů je včasné varování velmi důležité, jelikož se může začít s léčbou cukrovky co nejdříve.

Bledé-nehty

Namodralé nehtyNamodralé nehty jsou signálem, že vaše tělo nedostává dostatek kyslíku. Namodralé nehty mohou být také příznakem Raynaudovy choroby, často je spojena také s bolestmi v oblasti prstů.

Namodralé-nehty

Křehké nehty

Křehké nehty mohou být výsledkem častého namáčení a sušení rukou, ale mohou také naznačovat nedostatek některých živin. Často je na vině nedostatek vitaminu A, vitamínu C nebo biotinu.

Další běžná příčina: problémy se štítnou žlázou – zejména hypotyreóza. Pomalá štítná žláza zpomaluje váš metabolismus, což pak zpomaluje i produkci potu. Méně potu vede k menší vlhkosti na kůži (a nehtech), což může způsobit suché/křehké nehty. Pokud jsou vaše nehty trvale křehké, poraďte se se svým lékařem o testování na případné nedostatky vitamínů nebo nerovnováhy štítné žlázy.

 

Horizontální pruhy/obloučky

Tyto horizontální pruhy či obloučky na nehtech, jsou spojeny s nemocemi a stavy, které náhle zpomalují nebo zastavují růst nehtů. Patří zde například: chemoterapie, diabetes a onemocnění ledvin.

Dalším faktorem může být nedostatek zinku. Zinek je důležitým růstovým faktorem pro buňky v těle, zejména aktivně dělící buňky. Naše nehty neustále rostou, což vyžaduje, aby se nehtové buňky neustále dělily a vyvíjely. Pokud máme nedostatek zinku, naše tělo pošle veškerý zinek, který má, do životně důležitých orgánů. To vede ke špatnému růstu nehtů a vzniku těchto horizontálních linií.

horizontální-rýhy

Nafouklá kůže kolem nehtu

Pokud je kůže v místě, odkud nehet vyrůstá, zarudlá a opuchlá,  jedná se o zánět nehtového lůžka. Ten může způsobit buď běžná infekce při poranění, nebo může jít o následek nemoci lupus erythematosus (autoimunitní choroba) nebo jiné nemoci, při níž dochází k poškození pojivových tkání.

zánět

 

Půlměsíček na nehtu 

Do bíla zbarvený půlměsíček pod našimi nehty je citlivá a velmi důležitá část našich prstů. Měli byste proto být na tuto část prstu opatrní a snažit se ji nijak nepoškodit. V latině se nazývá Lunula, čili v překladu "malý měsíc". Je to v podstatě viditelná část kořene nehtu.

Snažte se vyhýbat poškození této části nehtu, protože jinak riskujete, že si trvale zdeformujete i vzhled celého nehtu.

Nehty jsou velmi často indikátory různých onemocnění. Neberte signály vašeho těla na lehkou váhu. Ne vždy musí být změny na nehtech znakem vážného onemocnění, ale pokud je zaznamenáte, je vhodné tento problém řešit včas s odborníkem, který vám určí, co tato abnormalita znamená.

 

Alergie

Ne každá abnormalita na našich nehtech může znamenat nemoc. Je také dost pravděpodobné, že můžeme mít alergii na nějakou složku obsaženou v produktech, používaných ke zkrášlení svých rukou. Není to běžné, ale občas se u někoho nepříjemné potíže objeví.

Alergické reakce můžete mít z aplikace umělých nehtů, podkladového a vrchního laku, tvrdidel, změkčovadel a tužidel. Rozpouštědla mohou způsobit i astma a není jasný jejich vliv na těhotné ženy. Konkrétně si dávejte pozor na tyto látky: ethylmethakrylát, benzofenon, ethylkyanoakrylát, trikesylfosfát, toluen, sulfonamid formaldehydové pryskyřice (TSFR), termoplastickou pryskyřici a nikl.

Velkým alergenem , který obsahují nehtové produkty je HEMA, známa také jako Hydroxyethylmethacrylate, 2-Hydroxyethyl methacrylate.

Projevy

Projevem alergie je svědění a zarudnutí postiženého místa. Příznaky alergie se mohou objevit rovněž po vystavení různým chemikáliím (jedna může působit alergicky v kombinaci s jinou) – tomu se říká křížová reaktivita. Jestliže se u vás alergická reakce vyskytne, je nutné se příště danému přípravku vyhnout, protože alergie je trvalá a i po dalším použití bude pokožka reagovat svěděním a pálením. Alergie se projeví většinou hned nejpozději do 24 hodin. 

Pokud jste uprostřed modeláže a pocítíte brnění, pálení, prsty Vám začnou otékat nebo čevenat, okamžitě přerušte modeláž a již hotové nehty odstraňte. Je úplně jedno, zda jste ve studiu, nebo doma. Neriskujte a nehrajte si na hrdinku, Vaše tělo Vám moudře radí, že tento materiál prostě nesnese. Takže pryč s ním!

 

Gelové nehty před a po

Gelovým nehtům nejde upřít výhody, které přinášejí. Skoro až měsíc máte upravené nehty, o které se prakticky nemusíte nijak zvlášť starat.  Navíc je můžete mít vytvarované podle svého vkusu a při zdobení se taky meze nekladou. 

Při pořízení gelových nehtů vás pilování přírodních nehtů nemine. Je třeba počítat s tím, že nehty po sundání gelových náhražek nikdy nebudou vypadat úplně hezky a následně jim musíte věnovat hodně péče, pokud chcete přejít zpátky na svoje přírodní.

Chycení plísně je málo pravděpodobné, ale raději se přesto vyhněte pochybně vyhlížejícím podnikům. Tyhle pochybné podniky můžou také pracovat s ne zrovna kvalitními materiály a ty nám můžou nehty zcela poškodit a jejich náprava a návrat ke kvalitním přírodním nehtům je zdlouhavá. 

Ono i v kvalitních salonech s kvalitními produkty více či méně k narušení nehtu dojde. Rozhodneme-li se sundat umělé nehty, péče o ty přírodní bude chtít velkou trpělivost. 

 

Naše společnost nabízí výrobky, se kterými budete krásná, které vaše nehty nezničí, nezatíží organismus a naopak vyživí a podpoří růst. Navíc chystáme pro vás nový CARE koncept, který bude zaměřený především na nehty, kůžičku a ruce. 

 

Zdroj: dr-rudolf-zemek.cz, zena.aktualne.cz, alternativnimagazin.cz, dermatologievpraxi.cz  aj.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.