BARVA ROKU 2021

Každý rok se scházejí odborníci z různých odvětví, aby si položili pár filozofických otázek. Co nejvíc ovlivní příští rok, po čem budou lidé toužit a můžeme tyhle věci vyjádřit barvou? Výsledkem jejich práce je volba barvy roku.

Za jednu z největších autorit platí Pantone Color Institute, která své barvy volí už dvacet let. Před vyhlášením její odborníci pečlivě analyzují současné trendy, světovou situaci a společenské dění, aby správně vybrali odstín, který pozitivně ovlivní malířství, design, módu, umění i životní styl.

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku, tedy jeden odstín, který má symbolizovat nadcházejících 365 dní společensky i kulturně. Pro rok 2021 vybral překvapivě barvy dvě a to základní šedá (Ultimate Grey) a jasná žlutá (Illuminating).

          1989_fullsizeoutput-36a2(2)    žlutá   1989_fullsizeoutput-36a2(2)  žlutá

Šedá a jasně žlutá, dvě nezávislé barvy, které zdůrazňují, jak se různé prvky spojují, aby se navzájem podporovaly, nejlépe vyjadřují náladu pro rok 2021. Praktické a pevné, ale zároveň hřejivé a optimistické, spojení šedé a žluté je silné a pozitivní. Je to příběh barev, který zapouzdřuje hlubší pocity ohleduplnosti s příslibem něčeho slunečného a přátelského.

Kombinace  šedé a žluté je poselstvím štěstí podporovaným odvahou, je ambiciózní a dává nám naději. Musíme cítit, že vše bude jasnější - to je pro lidského ducha zásadní.

Když lidé hledají způsoby, jak se posílit energií, jasností a nadějí na překonání přetrvávající nejistoty, uspokojivé a povzbudivé odstíny uspokojí naši snahu o vitalitu. lluminating je jasná a veselá žlutá jiskřící živost, hřejivý žlutý odstín naplněný solární energií. Ultimate Grey je symbolem pevných a spolehlivých prvků, které jsou věčné a poskytují pevný základ. Barvy oblázků na pláži a přírodních prvků, jejichž zvětralý vzhled zdůrazňuje schopnost obstát ve zkoušce času, Ultimate Grey tiše zajišťuje a podporuje pocity vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti.

Šedá barva

Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, vzniklá směsí světla a temnoty je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života. Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi. Protože snižuje sytost okolních barev, je nazývána "upírem barev".

Šedá je symbolem strachu a nejistoty, opatrnosti, kompromisu a vnitřních překážek. Může oslabovat sebevědomí, odvahu, průbojnost. Příliš šedé může mít vliv na emoce, bere nám energii a kuráž. Říká se, že je barvou "neviditelnosti". A právě vzhledem ke své "neviditelnosti" pomáhá zachovat tajemství. Světle šedá symbolizuje moudrost. V psychologii se jí připisují vlastnosti jako neutralita, síla, statečnost nebo vytrvalost.

Ale díky tomu, že nepatří do základního barevného spektra, je považována za velmi univerzální a dá se dobře kombinovat snad s čímkoliv.

Žlutá barva

Žlutá je velice výrazná barva, maximum slunečního záření je právě v oblasti žluté barvy, lidské oko je na žlutou barvu velice citlivé. Z toho důvodu se žlutá používá pro upoutání pozornosti, jako varování a podobně. 

Žlutá symbolizuje potřebu rozvíjet se. Je v ní naděje, touha po radosti a rozkoši. Tato barva povzbuzuje, osvobozuje, působí vesele a otevřeně, znamená osvobozující uvolnění napětí.  je barvou radosti, důvěry, štěstí a přátelství. Barva slunce, která podporuje schopnost se učit. Dává inspiraci, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Přináší do života lehkost, výšku, volnost, aktivitu a komunikaci. Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů.

Obecně význam žluté spojován s lidskou závislostí. Člověk, který doufá, ji preferuje, člověk ,který je zklamaný, ji odmítá.

Žlutou a šedou zvolilo Pantone pro jejich vlastnosti a to, jak skvěle se doplňují. Žlutá sama o sobě je až příliš temperamentní, šedá naopak nevýrazná. Společně vytváří dokonalou rovnováhu a spojují sílu s optimismem, což je něco, co všichni momentálně potřebujeme.

swcd-tcx-color-of-the-year-2021-ultimate-gray-illuminating_1

Trochu inspirace pro vás, jak můžete letos ladit. Nehtová kosmetika má nespočet možností a kreativita zde nezná hranice. I v naší barevné škále můžete najít několik odstínů žluté a šedé.

baf382b193e71afd4a38b99f079f8ebf  D647m3NWkAAzrrv  nehty

Co se módy týče, tak tady taky chybu neuděláte, žluto šedá kombinace vypadá opravdu skvěle. Hlavně v letním období to bude určitě jízda. 

f72bc125aac34312481147c47106337e  4a0a42d4501f2d708d8627cfccf17a95  52efa0fce1b938b95abb464e3221299d

A chcete-li jít s barvou roku, letos tedy s barvami roku, ruku v ruce i doma, nebojte se. Šedá se žlutými doplňky stejně jako žlutá se šedými doplňky vypadá opravdu skvěle.

b45ecd8062ffc5014bf957050a9721ff     2fef768e17eea364fb7d52b96318e213

 

Takže dámy a pánové, téhle kombinace se určitě bát nemusíte, vypadá to dobře :-)

 

 

zdroj: pinterest, google

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení